top of page

השף הקטן מעזה

ח'ולוד ראבה סולימאן


״אני רוצה להיות אחד מהשפים הטובים בעולם״, כך אומר מחמוד אבו נאדה, על אף העובדה שהוא חי ברצועת

עזה הנצורה ולמרות שהוא רק בן 12 וחולה בלוקמיה.


בנוסף, למרות שהוא עדיין אינו מוכר בעולם, מחמוד נהיה השף הצעיר ביותר בפלסטין אשר עובד באופן קבוע במסעדות הטובות ביותר בעזה. מחמוד אובחן כחולה בסרטן הדם בגיל 8 והרופאים קבעו שהוא צריך השתלת מוח עצם.


ולמרות שהמחלה לילדים חולי סרטן נפתחה בפברואר האחרון לטיפול הנוגע לסרטן הדם (ולמחלות נוספות הקשורות בו), השתלות מח עצם והקרנות מצריכות יציאה מרצועת עזה.


מומחים מאיטליה הציעו לבצע את ההליך הרפואי ללא תשלום והוריו של מחמוד הגישו בקשה לאישור יציאה לצורך הטיפול, אך שלטונות ישראל דחו את הבקשה ללא הסבר.

קשה להשיג אישור יציאה:


מרכז אל-מזאן לזכויות האזרח מעריך שיש כ-9000 חולי סרטן ברצועת עזה, מתוכם כ-600 ילדים. על פי הערכת המרכז, מעל 40 אחוז מהילדים יוכלו לקבל טיפול טוב יותר מחוץ לרצועת עזה.


ארגון הבריאות העולמי מוסר כי 61 אחוזים מן הבקשות לטיפול רפואי אושרו; 31 אחוזים נענו כאשר מצב המחלה היה בלתי-הפיך או שלא נענו כלל; השאר פשוט נדחו.


אביו של מחמוד לא יכול להרשות לעצמו לממן טיפול במצרים, מחמוד חי בעיקר על משככי כאבים, עירויים וכימותרפיה מידיי שבועיים. כמו כן, מחמוד נאלץ להישאר בבית ואינו הולך לבית הספר כיוון שגופו אינו עמיד לזיהומים שהוא עלול להיחשף אליהם.


"הייתי מלא בצער כשהייתי צריך לעזוב את בית הספר״ אומר מחמוד, ״אבל החלטתי לא להיכנע והתחלתי ללמוד בבית עם עזרה מאמא כך שאת המבחנים אני עושה מהבית״.

מחמוד אוהב לראות את אימו מבשלת מאז מעולם, כבר מאז שהתחיל ללכת. מאחר ונאלץ לבלות זמן רב בביתו, הוא גילה את תוכניות הבישול ברשת. זו הייתה הדרך שלו להתמודד עם השעמום: הוא צפה בהם שעות, תרגל במטבח תוך כדי שהוא מחקה את אימו בהכנת סנדוויצ’ים ומיצים בדרכו שלו. היצירה הראשונה הייתה וריאציה לכריך מסורתי שהכין לאחותו בת ה-17, יסמין.


הוא גלגל לחם מן הטאבון המסורתי ברוטב עגבניות שהכין ביחד עם ביצים, פלפל, זיתים, פטריות ותערובת תבלינים . "האחים שלי תמיד ביקשו ממני להכין נודלס ושקשוקה כי הם אוהבים את הדרך שבה אני מכין זאת". אומר מחמוד ומוסיף, "שקשוקה היא מאכל פלסטיני של ביצים מבושלות ברוטב עגבניות, צ׳ילי ושום".


שף נולד:


כשמחמוד החל לבשל לראשונה בגיל כה צעיר, אביו חשש שיקבל כוויה אבל דיי מהר החל לסמוך עליו. "בהתחלה אבי חשב לנעול בפניי את המטבח אבל שינה את דעתו והחל לתמוך בי ולעודד אותי". מחמוד חולק את "פירות" כשרונו עם ילדים אחרים חולי סרטן בעמותת "בסמת אמל לטיפול בסרטן" (Basmit Amal Association for Cancer Care), שם הוא מכין עבורם ארוחות בוקר. באחת מהפעולות של העמותה שנערכה במסעדה העזתית "אורגנו", מחמוד לבש סינר שף והכין מגוון כריכים ל-60 ילדים בעזרת השף של המסעדה אשר נדהם מיכולותיו של מחמוד. כשהפעילות הסתיימה, מחמוד ביקש מהשף שיאפשר לו לעבוד עימו במטבח המסעדה.


למרות שהחוק הפלסטיני אוסר על עבודת ילדים, השף הסכים וקיבל אותו כמתלמד לאחר שעבר את המבחן הכולל היכרות עם תבלינים.


"הרשמתי את השף כשהכרתי את כל התבלינים רק על פי הריח״, אמר מחמוד. "מה שעוד הרשים אותו היה ההתמחות שלי בכלי המטבח".


המקצוען הצעיר ביותר:


מחמוד החל לעבוד במסעדה באוקטובר, בעודו רוכש מיומנויות כגון: חיתוך בשר, שימור ירקות טריים ועוד. "מחמוד מאוד אינטליגנט" אומר עלה אבו זורי, הבעלים של מסעדת אורגנו. "במהרה מחמוד החל לנצל את ניסיונם של עמיתיו למטבח, מה שאפשר לו להכין מנות ולהגישן אל הלקוחות".


אביו של מחמוד חשש תחילה שהעבודה במסעדה תפגע בבריאותו של מוחמד, "הוא זקוק למנוחה רבה", מסביר אביו, קאדר אבו נאדה, בן ה-48. "ההתעקשות של מחמוד לעבוד שכנעה אותי. מה שחשוב הוא שהעבודה עוזרת לו להתעלם מהכאב ולשפר את מצבו הפיזי".

בחודשים האחרונים מחמוד החל לעבוד במסעדה אחרת שנקראת טילנדי, והוא הוסיף מנות משלו לתפריט, כגון שווארמה עם ביצה, לראשונה בעזה, וכן יצר תערובת תבלינים ייחודית לעוף.


בישול אינו התחביב היחיד של מחמוד, הוא גם אוהב לצייר ולהתאמן בקאראטה. הוא אף התחרה וזכה במדליות . "זכיתי ב-2 מדליות כסף ובאחת מזהב", אומר מחמוד בגאווה. בישול הוא האהבה הגדולה שלו והוא מקווה להיות מוכר בעולם. " אני אקרא לה מסעדת השף הקטן".תרגום: גל דובדבני עריכה: יהל גזיתטקסט זה נכתב במקור באתר We are not numbers, בלוג ספרותי בו כותבים צעירים מעזה על חייהם בשפה האנגלית. חלק מהכותבים העזתים הביעו רצון להשמיע את קולם גם בעברית, ובעקבות הפנייה שלהם התנדבנו מעל לכ-150 ישראלים לתרגם את הטקסטים שבאתר מאנגלית לעברית. במידה ותרצו להצטרף אל קהילת המתרגמים שלנו ולעזור לנו למלא את האתר בתוכן נוסף, לחצו כאן.

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page